kotspi-862x647

Kot nie ma apetytu i śpi – co robić?

Koty to zwierzęta o silnym charakterze, które miewają swoje humory. Z reguły jednak nie odmawiają jedzenia. Choć brak apetytu nie zawsze musi oznaczać chorobę, to jeśli utrzymuje się dłużej niż 1-2 dni lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, nie wolno go bagatelizować.

Rezygnacja z pożywienia nie leży w naturze żadnego zwierzęcia. Głód prowadzi do osłabienia, zatem stanowi zagrożenie. Zdrowy kot nie odmawia więc jedzenia, jeżeli nie ma ku temu solidnych powodów. Przyczyny mogą być związane zarówno ze stanem jego zdrowia, jak i psychiką, bowiem koty bardzo silnie reagują na stres.

Przeprowadzka, pojawienie się dziecka lub innych zwierząt, a nawet organizacja przyjęcia mogą spowodować, że mruczek zacznie zachowywać się w nietypowy sposób. Jeżeli kot nie ma apetytu i wymiotuje, chudnie, nienaturalnie dużo śpi lub ma inne, niepokojące objawy, należy koniecznie skonsultować jego stan z weterynarzem.

 

Kiedy nie ma powodu do zmartwień?

Próbując określić dlaczego kot nie ma apetytu, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić kilka podstawowych elementów. Chwilowa niechęć do jedzenia może bowiem stanowić jedynie sygnał od zwierzęcia, że coś w jego otoczeniu mu nie odpowiada.

Na początku warto upewnić się, czy miski, w których podajemy mu posiłki są czyste oraz czy nie zostały przestawione – a jeśli tak, to czy nie stoją zbyt blisko kuwety. Kolejną ważną sprawą jest rodzaj podawanej kotu karmy – jeżeli w ostatnim czasie została zmieniona, niechęć do jedzenia może wynikać z tego, że nowa karma po prostu kotu nie smakuje.

 

Zdrowy pyszczek

Częstą przyczyną braku apetytu u tych zwierząt są choroby pyszczka i dziąseł. Towarzyszący infekcjom ból sprawia, że nasi przyjaciele rezygnują z posiłków – a szczególnie z suchej karmy, której nie są wstanie wtedy pogryźć. Związany z tym dyskomfort odbija się na ogólnym samopoczuciu zwierzęcia, które traci ochotę do zabawy i śpi więcej niż zwykle. Tego typu infekcje niestety nie ustępują same z siebie i wymagają odpowiedniego leczenia.

page3-img5

Choroby narządów wewnętrznych

Pewne schorzenia powodujące brak apetytu są możliwe do zdiagnozowania tylko przy pomocy specjalistycznej diagnostyki. Ich wykluczenie jest bardzo ważne, ponieważ nieleczone mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzaka.

Tego typu objaw może wskazywać na problemy z wydolnością układu pokarmowego, nerek czy wątroby. Do ich stwierdzenia niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowych badań klinicznych, na podstawie których weterynarz będzie w stanie zaplanować leczenie.