wpiesjedzenie-862x591

Dlaczego pies nie chce jeść? Pies nie ma apetytu.

Zarówno w internecie, jak i w gabinetach weterynaryjnych, wielu zmartwionych właścicieli poszukuje odpowiedzi na pytanie dlaczego ich pies nie chce jeść lub, co gorsza, jeść ani pić. Przyczyn może być wiele – niektóre zupełnie niegroźne, inne z kolei niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia psa.

Zwierzakom, podobnie jak ludziom, zdarzają się lepsze i gorsze dni. Brak apetytu nie zawsze musi oznaczać chorobę – jak na przykład podczas letnich upałów, gdy, tak jak my, czworonogi wolą raczej pić, niż jeść. Jeżeli jednak niechęć do jedzenia przedłuża się, pies chudnie, a na dodatek nie zbliża się nawet do miski z wodą, z pewnością są to objawy, których nie można zlekceważyć.

Gdy pies chwilowo nie ma apetytu

Istnieje wiele błahych, nie wymagających konsultacji weterynarza przyczyn braku apetytu u psów. O ile taki stan nie utrzymuje się przez kilka dni pod rząd, ani nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy – możemy być spokojni o jego zdrowie. Czym może być spowodowany krótkotrwały brak apetytu?

  • Intensywna zabawa – chwilowy brak ochoty na jedzenie może wynikać ze zmęczenia po wysiłku fizycznym.
  • Ciąża – zdarza się, że suczki oczekujące potomstwa tracą chęć do jedzenia nawet na cały dzień.
  • Nawyki – psy bardzo mocno “trzymają się” swoich przyzwyczajeń, dlatego też brak apetytu może być spowodowany zmianą karmy, kupnem nowych misek lub nawet przestawieniem ich w inne miejsce.
  • Tęsknota – czworonogi pozostawione w hotelu dla zwierząt, a nawet pod opieką znajomych czy rodziny, często głodzą się, ponieważ tęsknią za swoim właścicielem i nie rozumieją, że wkrótce do nich wróci.

 

Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy?

Zdarza się, że czworonogi odmawiają spożywania tylko konkretnych produktów. Często wynika to ze złych nawyków żywieniowych – otrzymując nieustannie ten sam rodzaj karmy, pies zaczyna wybrzydzać, gdy dostanie inną. Jednak jeżeli nasz pupil nigdy dotąd nie był kapryśny, niechęć do suchej karmy może wskazywać na choroby zębów, dziąseł czy różnego rodzaju owrzodzenia jamy ustnej – powodujące ból i utrudniające spożywanie twardych pokarmów.

bulldog

 

Co, jeśli pies nie chce jeść ani pić i jest osowiały?

Jeżeli niechęć do jedzenia i picia utrzymuje się dłużej niż jeden dzień – w przypadku szczeniąt lub dwa dni – w przypadku dorosłych psów – to znak, że naszego przyjaciela powinien zbadać weterynarz. W przypadku wystąpienia dodatkowych, niepokojących objawów, takich jak biegunka, wymioty czy gorączka, warto jak najszybciej zapewnić zwierzakowi odpowiednią opiekę, aby oszczędzić mu niepotrzebnego cierpienia, a sobie – zmartwień.