pies-lysieje-na-grzbiecie-862x575

Dlaczego pies łysieje na grzbiecie?

Liniejący pies to norma. Każdy czworonóg zrzuca sierść w różnym stopniu. Rasy długowłose linieją obficiej, krótkowłose znacznie mniej. Jest to rzecz naturalna. Problem pojawia się wtedy, gdy obserwujemy, że zwierzę zrzuca sierść w konkretnych miejscach na ciele. Czego efektem jest pojawienie się łysych placków.

 

Przyczyny łysienia psa

Przyczyny łysienia czworonoga są bardzo różne. W zdiagnozowaniu tej właściwej pomoże wywiad lekarski i obserwacja objawów. Wstępna weryfikacja przyczyn łysienia, zostanie uzupełniona pobraniem zeskrobin i wykonaniu badań laboratoryjnych. Dzięki nim zostanie postawiona ostateczna diagnoza. Jakie są przyczyny łysienia?

Alergie

Przyczyną łysienia u psa mogą być alergie. Również te pokarmowe. Gdy pies nie przyswaja składników odżywczych z karmy, może to objawiać się swędzeniem skóry i miejscowym wypadaniem sierści. Owłosienie jest tracone przez zwierzaka w miejscach, w których się drapie.

Najczęstszą przyczyną alergii pokarmowych są sztuczne dodatki do karmy takie jak:

  • konserwanty,
  • barwniki,
  • zapachy.

Aby pozbyć się problemu, należy zastosować dietę eliminacyjną.

Inną przyczyną alergii mogą być również detergenty, których właściciel używa do czyszczenia mieszkania. Podobnie, jak w przypadku alergii pokarmowych, należy wyeliminować źródło problemu. Psa mogą uczulać również pasożyty, nowe legowisko lub koce. W przypadku, gdy nie usunie się źródła łysienia, może to doprowadzić do całkowitego pozbycia się sierści u psa.

Niewłaściwe żywienie

I nie chodzi tu jedynie o alergie pokarmowe. Pies może mieć problemy z miejscowym łysieniem w przypadku przebiałkowania. Zbyt duża ilość białka (zwłaszcza surowego) niszczy biotynę, a ta jest podstawową witaminą, która odpowiada za dobry stan włosów i skóry – również u psów.

Podczas przyrządzania karmy dla psów należy pamiętać, iż oprócz mięsa – które powinno stanowić około 25% całego posiłku – jego wypełnieniem powinien być np. ryż. Pamiętaj, że około 10% psiego pokarmu powinny stanowić warzywa bogate w błonnik. Szczególną uwagę na proporcje karmy należy zwracać w okresie linienia.

Grzyby i bakterie

Linienie miejscowe mogą powodować u psów również grzyby i bakterie. Psu najłatwiej jest „złapać” bakterię, gdy zakażona zostanie otwarta rana. Najczęściej spotyka się zakażenie gronkowcem i nużycą.

Zapalenie spowodowane gronkowcem najczęściej objawia się w postaci pęcherzyków i grudek. Równie nieprzyjemne są inwazje grzybicze, które objawiają się charakterystyczny plackowatym łysieniem, mające średnicę kilku centymetrów.

Jeżeli chcesz zdiagnozować przyczynę łysienia Twojego psa, to zabierz go na wizytę diagnostyczną do naszej przychodni weterynaryjnej w Krakowie.