kotboi-862x610

Dlaczego koty boją się ogórków?

Na serwisie YouTube nie brakuje filmików, gdzie głównymi bohaterami są koty i… ogórki. Miliony osób się śmieją, a na klipach nagranych przez właścicieli swoich czworonożnych podopiecznych mamy do czynienia z histeryczną wręcz reakcją. Czy lubiany przez nas zielony ogórek stanowi tak wielkie zagrożenie dla kotów, że na jego widok podskakują, uciekają w popłochu czy nawet zaczynają stroszyć sierść?

Ogórkowy horror

Moda na uciekające przed ogórkiem koty nie ustępuje. Coraz więcej zaciekawionych właścicieli czworonogów sięga po aparat, aby przekonać się i na własne oczy i uwiecznić, jak ich pupil zareaguje na zielonego potwora. Okazuje się, że to nie same ogórki stanowią największy problem.

Wielu behawiorystów kotów wyjaśnia, że zamiast ogórka moglibyśmy użyć każdej innej rzeczy, a reakcja byłaby podobna. Sztuczny wąż, mysz czy pająk również mógłby wywołać szok u naszego kota. Dlaczego?

Strach ma wielkie oczy

Koty z natury są nieufne i nagłe znalezienie się w ich otoczeniu nowego przedmiotu wywołuje w nich naturalną reakcją – walcz albo uciekaj! Ponadto są one ostrożne w stosunku do bardzo wielu przedmiotów i zanim nie obwąchają ich, stanowią one dla nich potencjalne zagrożenie.

Strach przed zielonym ogórkiem ma więc podłoże ewolucyjne. Jeśli zaskoczymy swojego zwierzaka, to aktywują się atawistyczne odruchy, które dla kamerzystów i odbiorców filmu wyglądają po prostu komicznie. Kotom w tym momencie jednak nie jest w ogóle do śmiechu.

Na straży zdrowia Twojego pupila

W trosce o zdrowie swojego kota nie powinniśmy narażać go niepotrzebnie na stres. Podłożenie mu ogórka za plecami, gdy ten nieświadomy niczego konsumuje sobie w spokoju, wywoła gwałtowne reakcje wewnętrzne, które stanowią mechanizm obronny.

  • Sam ogórek nie stanowi dla kotów żadnego zagrożenia. Jeśli jednak kot nie widział go w swoim otoczeniu przed rozpoczęciem posiłku i nagle pojawił się za nim na podłodze, odskakuje od niego błyskawicznie w celu złapania dystansu przed nadchodzącą walką.
  • Taki stresor prowadzi do aktywowania się układu współczulnego, który odpowiada za mobilizację do szybkiego działania. Właściciele swoich czworonożnych przyjaciół powinni wiedzieć, że zaburzone zostaje również trawienie. Może nawet dojść do zwymiotowania treści żołądkowej, co na filmach oczywiście nie zostało ukazane.

Zamiast więc niepotrzebnie stresować swojego pupila, warto zadbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Zachęcamy więc do regularnych wizyt w naszym gabinecie weterynaryjnym, gdzie czworonogi mogą liczyć na przyjazną atmosferę i profesjonalne podejście.