kotzeby-862x539

Dlaczego kot jest agresywny i gryzie człowieka? – 3 najczęstsze powody

Kot to zwierzę o silnym, niezależnym charakterze. Gdy jest mu źle, nie ukrywa swojego niezadowolenia. Zdarza się jednak, że pewne zachowania interpretowane przez ludzi jako przejaw złości lub niechęci – jak drapanie czy gryzienie – wcale nie wynikają ze złych intencji mruczka.

“Dlaczego kot gryzie i drapie?” To pytanie, które nierzadko przewija się wśród właścicieli tych wyjątkowych zwierząt. Nic dziwnego, kocie zęby i pazury potrafią przynieść sporo bólu, a jeśli pupil ich nadużywa – obcowanie z nim przestaje być przyjemne. Jednakże bardzo często to, co odbieramy jako agresję, w rzeczywistości oznacza coś zupełnie innego. Co takiego?

 

1. Jestem drapieżnikiem

Zanim negatywnie ocenimy mruczka, który pokazał nam pazury, powinniśmy przypomnieć sobie, że każdy kot to urodzony łowca. Żyjąc w domu nie ma jednak zbyt wielu możliwości, aby dać upust swojej naturze.

“Polowanie” na właściciela przeważnie jest więc niczym innym, jak tylko sposobem na zaspokojenie potrzeb wynikających z instynktu drapieżnika lub po prostu na… zabicie nudy.

cat2

 

2. Gryzę, gdy mnie boli

Osoby sceptycznie nastawione do kotów, jako przykład ich “niesympatycznej” natury bardzo często przytaczają sytuację, w której kot gryzie przy głaskaniu. Dlaczego tak się zdarza? Czy jest to niemiły sposób na przekazanie, że ma nas dość? Niekoniecznie.

Taka reakcja może wskazywać, że zwierzę czuje się źle lub odczuwa ból. Gdy dotkniemy obolałego miejsca, naturalnym odruchem będzie więc gest, którym da nam do zrozumienia, że powinniśmy przestać.

Z podobnym zachowaniem możemy spotkać się gdy pogłaskamy kota po brzuchu. To delikatna część ciała, w którą łatwo go zranić, dlatego na podobne pieszczoty mruczek pozwoli jedynie osobom, do których ma szczególne zaufanie.

 

3. Nie wiem jak się zachować

Drapanie i gryzienie może być także wynikiem nieodpowiedniego wychowania. Jeżeli nie zadbamy o proces socjalizacji kota od samego początku naszej relacji, zwierzak może wyrobić sobie złe nawyki, których trudno będzie go potem oduczyć.

Istotny jest także to, kiedy kociak zostanie oddzielony od matki i rodzeństwa. Nie może nastąpić to zbyt szybko, ponieważ w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia maluch uczy się od nich wielu zachowań. Obserwuje relacje dorosłych kotów z człowiekiem, a także dowiaduje się jak rozróżnić zabawę od walki.

Zrozumienie zachowań kota pomoże nam nie tylko w życiu z nim, ale także w wychwyceniu ewentualnych niepokojących sygnałów. Jeżeli łagodny dotychczas kot zaczyna zachowywać się agresywnie, może to oznaczać, że czuje się źle i potrzebuje pomocy.