piesjedzenie-862x575

Czy pies może jeść ziemniaki?

Bardzo wielu właścicieli czworonogów karmi swoje zwierzaki nie tylko gotową karmą, ale również podaje im ludzkie jedzenie prosto ze stołu. Jednak czy wszystkie składniki naszego codziennego pożywienia będą odpowiednie w diecie naszego pupila?

Jak karmić psa?

Podstawowym błędem popełnianym przez większość właścicieli jest mieszanie suchej lub mokrej, gotowej karmy z jedzeniem domowym. Nic się nie stanie, jeśli raz na miesiąc pies dostanie domowy posiłek, ale nie powinno to się odbywać w proporcji: połowa tygodnia karma, a druga połowa to gotowane jedzenie. Dobrej jakości karmy kupowane u weterynarza mają zapewnić zwierzęciu wszystkie niezbędne substancje odżywcze, minerały i witaminy, a mieszając mu raz karmę raz pożywienie ze stołu sprawiamy, że czegoś w diecie może brakować.

Ponadto innym argumentem może być nieodpowiednia kaloryczność posiłków. Zbyt duża ilość ryb czy mięsa bogatych w fosfor może doprowadzić do zaburzenia bilans i doprowadzić zwierzę do ciężkich chorób. Dodając węglowodany w postaci ryżu czy kaszy możemy doprowadzić do niedoborów mikroelementów, a także doprowadzić psa do nadwagi z uwagi na zbyt dużą kaloryczność posiłków.

Produkty zabronione w diecie naszego czworonoga

Musimy pamiętać o tym, że psy są zwierzętami i to, co ludzie mogą jeść w większych lub mniejszych ilościach nie koniecznie może służyć naszych pupilom. Na szczycie listy produktów zakazanych jest czosnek i cebula zawierające toksyczną dla psa substancję – triosiarczan sodu, mogący doprowadzić do anemii u zwierzęcia.

bulb-1239423_960_720

Ponadto bardzo niebezpieczna jest również czekolada zawierająca teobrominę, która jest dla psów trująca i może bardzo źle wpływać na psie serce. Nasze czworonogi nie mogą od nas dostawać żadnych słodyczy, które zwierałyby choćby śladowe ilości czekolady.

Za to z powodzeniem możemy podawać naszym pupilom niektóre warzywa i owoce, które doskonale wpłyną na ich sierść oraz metabolizm. Jedną z takich psich przekąsek może być marchewka – zarówno surowa jak i ugotowana. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby ją dokładnie umyć i obrać przed podaniem naszemu zwierzakowi. Ponadto niektóre psiaki uwielbiają również jabłka i banany. Mogą być one podawane w formie papki i dodawane do posiłki lub w formie przekąski.

A co z ziemniakami?

Wszystko zależy od formy ziemniaka oraz od nietolerancji pokarmowych naszego czworonoga. Ziemniaki możemy podawać jedynie pod warunkiem, że były one bardzo długo gotowane i są one wręcz rozgotowane – można je zgnieść na papkę. Będą one stanowiły formę wypełniacza.

Trzeba jednak pilnować, aby pies nie zjadł surowych ziemniaków, które mogą stanowić dla niego ogromne zagrożenie. Ponadto nie wolno mu podawać gorących ziemniaków, ponieważ możemy doprowadzić do skrętu żołądka, ani obierek czy obkrojonych części.