kotmleko-862x575

Czy koty mogą pić mleko?

“Miałem ja miseczkę mleczka…” brzmią słowa popularnej rymowanki dla dzieci. Mleko od lat uważane jest nie tylko za przysmak kotów, ale i za podstawowy element ich jadłospisu. Ale czy słusznie? Czy kot powinien pić mleko?

Każdy świadomy właściciel kota wie, że dieta jego pupila ma ogromny wpływ na jego zdrowie. Dobrze dobrana pomaga utrzymać mruczka w dobrej kondycji fizycznej, a także zminimalizować ryzyko wystąpienia wielu schorzeń – jak na przykład problemów z układem moczowym. Jedną z najważniejszych kwestii – podobnie jak u ludzi – jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Pojawia się więc pytanie: czy kot powinien pić mleko, czy raczej wodę?

 

Mleko to nie woda

Odpowiednie nawodnienie, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu organizmowi należytej ilości wody. Uzupełniając miskę swojego kota warto zatem pamiętać, że tak jak u ludzi do nawadniania nie nadają się słodkie napoje, kawa ani herbata, tak u zwierząt zadania nie spełni mleko. Jeśli więc decydujemy się na podawanie go swojemu kotu, pamiętajmy, że nie może być ono stosowane jako zamiennik wody, a jedynie ewentualny dodatek.

 

Możliwości układu trawiennego kota

Dużą popularnością cieszy się teoria głosząca, że mleko to obowiązkowy składnik kociej diety. W rzeczywistości produkt ten nie tylko nie jest niezbędny, ale wręcz przeciwnie – może wpływać na działanie organizmu naszych mruczków niekorzystnie. Dlaczego?

Za trawienie związków zawartych w mleku odpowiedzialna jest laktaza – enzym wytwarzany w nabłonku jelita cienkiego. U kociąt – do około 8. tygodnia życia – produkowany jest on w dużych ilościach, dzięki czemu ich układ pokarmowy doskonale radzi sobie z przyswajaniem mleka. Z wiekiem poziom laktazy ulega jednak obniżeniu, a co za tym idzie – im starszy jest kot, tym trudniejsze dla jego organizmu staje się przetworzenie produktów takich jak mleko.

 

Przyjemne nie zawsze pożyteczne

Pomimo ograniczonych zdolności trawiennych, bardzo wiele dorosłych kotów nadal bardzo lubi mleko. Warto jednak wiedzieć, że spożywanie go może przynieść naszemu mruczkowi nieprzyjemne konsekwencje, takie jak nudności, ból żołądka, czy nawet biegunka.

Częste podawanie kotu mleka może również prowadzić do nadwagi, wystąpienia reakcji alergicznych oraz nietolerancji laktozy. Dlatego decydując się na uraczenie nim swojego pupila, pamiętajmy o zachowaniu umiaru i upewnijmy się, że nie przyniesiemy mu w ten sposób więcej szkody, niż przyjemności.