pies-złapał-kleszcza

Co zrobić, gdy pies złapał kleszcza?

Spacery to dla każdego psa doskonała okazja do wybiegania i spędzania aktywnie czasu wraz ze swoim właścicielem. Jednak często zdarza się, że wracając z pełnej wrażeń wycieczki, nasz czworonóg przynosi na swoim grzbiecie niemiłego lokatora. Szczególnie w sezonie letnim psy narażone są na ataki kleszczy. Jak sobie z nimi radzić?

Niebezpieczne kleszcze

Samo ugryzienie kleszcze nie powoduje bólu ani żadnego innego poczucia dyskomfortu. Jednak jego pasożytnicze bytowanie na skórze zarówno zwierzęcia, jak i człowieka, może spowodować przeniesienie niebezpiecznej dla zdrowia choroby.

klescz groźny dla psa

Najgroźniejszymi chorobami, które przenoszone są przez kleszcze są: borelioza i babeszjoza. Po ukąszeniu kleszcza – nawet już po jego usunięcia z ciała – należy uważnie obserwować zachowanie czworonoga. Gdy wzbudzi ono nasze wątpliwości, koniecznie powinniśmy udać się do weterynarza.

Jak postępować w przypadku złapania kleszcza przez psa?

Każdy właściciel psa prędzej czy później odnajdzie na jego skórze kleszcza. Nie ma w tym nic dziwnego. Szczególnie narażone na ukąszenia kleszczy są psy, z którymi wybieramy się na spacery po łąkach i lasach. Choć nawet i te, które są raczej „obywatelami” miast mogą złapać kleszcza w jednym z parków lub nawet w gęstej i wysokiej trawie przy drodze.

Gdy nasz pies złapie kleszcza nie należy panikować, gdyż nie każde ukąszenie równoznaczne będzie z jego zarażeniem poważną chorobą. Kleszcza nie należy jednak pozostawiać na skórze zwierzaka, a w miarę szybko go usunąć. Jeśli nie mamy doświadczenia w usuwaniu kleszczy, możemy wyposażyć się w specjalne narzędzia, które pomogą nam się go pozbyć.

W sklepach znajdziemy lassa z żyłką oraz szczypce przeznaczone do usuwania tych pasożytów. Wyjmowanie kleszczy przy ich pomocy będzie znacznie łatwiejsze, niż ich usuwanie pęsetą lub igłą. Pies – szczególnie w przypadku dyskomfortu – na pewno nie będzie chciał utrzymać jednej pozycji przez długi czas. W przypadku, gdy trudno nam jest poradzić sobie z usunięciem kleszcza, powinniśmy skierować swoje kroki do weterynarza.

Zobacz w jaki sposób kleszcze atakują psy

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – czyli jak ochronić czworonoga przed kleszczami?

Żadna metoda ochrony przed kleszczami nie daje 100% skuteczności. Warto jednak je stosować, gdyż znacząco zmniejszają ryzyko pojawienia się szkodnika na skórze zwierzęcia. Najbardziej popularnymi sposobami na walkę z kleszczami są różnego typu preparaty w sprayu, a także obroże przeciwkleszczowe.

Możliwe jest również zastosowanie szczepionki na kleszcze. Nie należy jednak przesadzać z ilością preparatów stosowanych na skórę zwierzęcia. A w razie wątpliwości co do ich użycia – najlepiej jest skontaktować się z weterynarzem.