wnosdog-2225537_960_720-862x509

Co o stanie zdrowia psa mówi jego nos?

Nos to niezwykle ważna część psiego ciała. Dzięki niemu nasi pupile badają swoje otoczenie, rozpoznają inne zwierzęta i ludzi, wyczuwają niebezpieczeństwo i orientują się w terenie. Warto zatem wiedzieć co o stanie zdrowia naszego zwierzaka mówi jego nos.

Mówi się, że nos to wizytówka psiego organizmu. Wilgotny i zimny ma zapewniać o jego dobrym zdrowiu, a suchy i ciepły informować, że konieczna jest wizyta u weterynarza. Czy rzeczywiście tak jest? Czy nos naszego psa powinien zawsze, bez wyjątku być mokry i chłodny, a gdy jest inaczej to znak, że należy zabrać go do weterynarza?

Gdy dowiemy się skąd bierze się temperatura i wilgotność psiego nosa, będziemy w stanie zrozumieć, że nawet u zdrowego psa, nos sporadycznie może stać się suchy lub ciepły, z kolei mokry i zimny nie zawsze gwarantuje zdrowie pupila.

 

Dlaczego pies ma mokry nos?

Źródłem jego wilgotności są łzy, które produkowane są u tych zwierząt w bardzo dużej ilości. Ich nadmiar spływa poprzez kanały łzowo-nosowe, a pies – w naturalnej reakcji – zlizuje je, rozprowadzając w ten sposób po powierzchni nosa. Gdy woda zawarta we łzach paruje, temperatura noska obniża się, co sprawia, że przeważnie jest on chłodny.

 

Dlaczego pies ma suchy nos?

Długotrwała suchość lub wysoka temperatura psiego nosa to z pewnością niepokojący objaw. Istnieje jednak wiele sytuacji i czynników, które mogą powodować wysuszenie lub podniesienie jego temperatury nawet u całkowicie zdrowego psa:

  • Sen. Kiedy zwierzak śpi, nie oblizuje nosa. W związku z tym nie rozprowadza łez po jego powierzchni, pozostawiając go w czasie snu suchym i nieco cieplejszym niż zwykle.
  • Zabawa. Nos wysusza się, gdy pies bawi się na świeżym powietrzu: skacze, biega, kopie w ziemi. Ta ostatnia czynność może dodatkowo powodować złuszczanie naskórka nosa – również całkowicie normalne.
  • Temperatura powietrza. Z naturalnym wysuszeniem i ociepleniem psiego nosa spotkamy się także w trakcie letnich upałów, a także jeżeli psiak śpi przy ciepłym kaloryferze.
  • Oraz… genetyka. U niektórych ras psów dochodzi czasami do chwilowego zablokowania kanalików łzowych. O ile weterynarz potwierdzi taką tendencję, sporadyczna suchość nosa naszego pupila nie powinna być powodem do zmartwień.

Nos psa

Kiedy zdecydować się na wizytę u weterynarza?

Aby upewnić się, czy nasze obawy co do stanu zdrowia pupila są zasadne, warto zmierzyć mu temperaturę (prawidłowa wynosi między 37,5-39,5*C) i obserwować jego zachowanie. Jeżeli zmianie stanu nosa towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak: inne nietypowe zmiany na ciele, spadek wagi, utrzymująca się dłużej niż dobę biegunka, nadmierna senność lub apatia – wizyta u weterynarza z pewnością będzie konieczna.

 

Chociaż suchość psiego nosa nie zawsze oznacza chorobę, mimo wszystko powinniśmy zwracać uwagę na zachodzące w nim zmiany. Istnieje wiele nieprzyjemnych schorzeń, które w widoczny sposób wpływają na jego stan. Przebarwienia, pęknięcia, rany, czy gęsta wydzielina wydobywająca się z nosa naszego pupila, to objawy, których nie wolno lekceważyć. Leczenie podobnych schorzeń, choć często niełatwe, jest bardzo ważne. Zdrowy nos gwarantuje psu możliwość prawidłowego funkcjonowania i poznawania otaczającego go świata.